top of page
MJ-T-01.jpg

Zdravstvena postaja Tezno

Natečaj

Lokacija: Tezno, Maribor
Leto: 2020
Uvrstitev: priznanje

Naročnik: Mestna občina Maribor
Arhitektura: Miloš Jeftič, Matic Čerin, Jona Rak Koceli, Jaka Černigoj, Bojan Fratina
Vizualizacije: 
ProRender, Toni Topolovec s.p.

Območje leži v bližini več zelenih površin (park pred šolo, Stražunski gozd, vrtovi), kar smo prepoznali kot eno večjih kvalitet obravnavane lokacije. Objekta sta z željo po ohranitvi kvalitete območja zasnovana pavilijonsko, kakor, da ležita v parku. Park pred šolo se nadaljuje preko obeh objektov proti zazelenjenemu parkirišču vse do Stražunskega gozda. Zelenje je tako spuščeno tudi na fasade ter v notranjost stavb z vpeljavo zelenih atrijev, zelenih klopi, korit in zelenih streh.

Ker se bo na območju gradnja izvajala v dveh fazah (najprej Zdravstvena postaja in potem Četrtni center Tezno) je smiselna jasna ločitev območja na dva dela. Natečajni predlog postavi ZP Tezno tik ob Prekmursko ulico, saj je tako objekt bolj opazen ter dostopen, Četrtni center pa umesti na severno polovico območja, da je bolj povezan s šolo ter športnimi igrišči.

Zdravstvena postaja se odmakne od parcelne meje na jugu, da ustvari predprostor stavbe ter omogoča prehajanje pešcev. Z oblikovanjem dveh zarez (atrijev) se jasno nakaže organizacija objekta, t.j.osrednja transparentna vstopna avla z dvema programskima lamelama.

1.0 Situacija.jpg

Konstrukcija objekta je zasnovana na rastru, ki omogoča optimalno zasnovo zdravstvenih prostorov. Omogočajo nizanje »enojnih, dvojnih, trojnih, ...« prostorskih modulov, ki so določeni glede na standardne odmike med zdravstveno opremo. Urejen raster pa prav tako omogoča racionalno zasnovo podzemne etaže s parkirnimi mesti.

Konstrukcijski raster objekta omogoča jasno organizacijo programa znotraj objekta, ki je zasnovan v vseh etažah enako. Iz osrednje povezovalne avle s komunikacijami vstopamo v levo ali desno programsko lamelo z dvojnim hodnikom znotraj katerega se nahaja niz prostorov, ki ne potrebujejo svetlobe z odprtimi “otoki” čakalnic. S tako organizacijo lahko program jasno ločujemo na več lahko dostopnih oddelkov, ki pa so lahko tudi zaprti. Programska zasnova je jasna in sledi zahtevam natečaja. Med seboj funkcionalno povezuje sklope ter z jasnimi in kratkimi potmi omogoča enostavno orientacijo po objektu.

MJ-T-03 copy.jpg

Fasada je zasnovana na način, da vsem prostorom nudi enake pogoje dela. V nadstropjih so zasnovana fiksna zunanja horizontalna senčila, ki delujejo kot opna, napeta čez celoten objekt. Omogočeno je dobro notranje senčenje in zatemnevanje prostorov z roloji, kar ponovno nudi enakovredne pogoje za vse prostore ter s tem prilagodljivost organizacije programa. V pritličju je ob fasadi zasnovano zeleno korito, z namenom, da onemogoča poglede mimoidočih v prostore ZP. Prav tako pa zelenje dopolnjuje kontinuiteto zelenih površin v prostoru. Kombinacija zastekljenega pritličja in horizontalne opne v nadstropjih objekt razdeli na dva dela ter ga optično zniža, približa merilu človeka.

MJ-T-02.jpg
bottom of page