Zdravstvena postaja Tabor
Natečaj
Lokacija: Tabor, Maribor
Leto: 2020
Uvrstitev: Tretja nagrada
Naročnik: Mestna občina Maribor
Arhitektura: Miloš Jeftič, Matic Čerin, Jona Rak Koceli, Jaka Černigoj, Bojan Fratina
Vizualizacije: ProRender, Toni Topolovec s.p.
Predvidena gradnja poskuša s svojo zasnovo združiti točkovno morfologijo vila blokov ter linijsko zazidavo ob karejih. Nastane nekakšen hibrid, ki ima funkcionalne značilnosti linijske, hkrati pa oblikovne značilnosti točkovne morfologije. Kompozicijsko objekt nadaljuje ritem točkovne zazidave ob Jezdarski ulici.
Objekt ima 4 etaže: klet, pritličje, prvo ter drugo nadstropje. V kletno etažo se dostopa preko dovozne rampe na vzhodni strani, v pritličje se dostopa neposredno z ulice, v etaže pa preko komunikacijskih jaškov. Objekta sta povezana z osrednjim transparentnim volumnov skozi katerega lahko vidimo v zeleno ozadje stavbe.
Objekt ima na nivoju pritličja štiri različne vhode, vse univerzal- no dostopne. Trije vhodi so urejeni s strani Jezdarske ulice, četr- ti pa z nasprotne strani na južni strani, kjer je predviden vhod za reševalce. Pritličje je minimalno dvignjeno, da ustvarja vhodni parter, hkrati pa omogoča naravno prezračevanje podzemne garaže. Vsi vhodni deli so nadkriti z nadstrešnico in zaščiteni pred vremenskimi vplivi.
Konstrukcija objekta je zasnovana na rastru, ki omogoča optimalno zasnovo zdravstvenih prostorov. Omogoča nizanje »enojnih, dvojnih, trojnih, ...« prostorskih modulov, ki so določeni glede na standardne odmike med zdravstveno opremo. Za enojni prostorski modul smo tako izbrali 2,75m, ta predstavlja funkcionalni raster. Za konstrukcijski modul pa smo določili n-kratnik razdalje funkcionalnega rastra. Pri prečnem rastru smo izhajali iz optimalne globine notranjega prostora ter primerno širokega hodnika.
Pri takem načinu zasnove objekta je možno prostore spreminjati in umeščati nove prostore brez ovir, ki bi jih lahko predstavljala konstrukcija objekta.
Povezave na nivoju etaž so kratke in jasne, tvorijo jih sistemi hodnikov, ki so s pomočjo svetlobnikom naravno osvetljeni in prijazni uporabnikom. Med hodnikoma so zasnovani odprti žepi - čakalnice.
Okrog objekta je oblikovan horizontalni element, ki se mesto- ma razširi v nadstrešnico. Ta poudarja mesta vhodov v objekt in jih ščiti pred vremenskimi vplivi. Poteza nadstrešnice vizualno dvigne polna volumna od tal in jih s tem razbremeni občutka teže. Objekt dobi nekakšen pod- stavek na nivoju pešca, s čimer se celotna zdravstvena postaja optično zniža.
Fasada je zasnovana na način, da vsem prostorom nudi enake pogoje dela. Omogočeno je dobro senčenje ter tudi zatemnje- vanje prostorov, kar ponovno nudi enakovredne pogoje za vse prostore ter s tem prilagodljivost.
Fasada objekta je kot prispodoba zdravstvenega programa zasnovana »tehnološko čisto« v svetli barvi. Fasada je v pritličju zasnovana z reflektivnim steklom z namenom, da onemogoča poglede mimoidočih v prostore ZP. Prav tako pritličje tvori nekakšen pastelni podstavek in objekt razdeli na dva dela ter ga optično zniža, približa merilu človeka. V višjih etažah bosta dva volumna oblikovana z enovito lamelno fasado (obešena fasada-fasadne plošče), ki ima premikajoča senčila. Povezuje ju transparenten vertikalni odprt prostor avle (večslojna stekle- na fasada).