Stanovanjska soseska Zvezna ulica
Natečajni elaborat
Lokacija: Ljubljana
Leto: 2019
Naročnik: Javni stanovanjski sklad MOL
Arhitektura: Miloš Jeftič, Matic Čerin, Jona Rak Koceli, Rok Žurbi, Bojan Fratina, Urška Kopriva
Krajinska arhitektura: Gregor Vreš, Spicy Garden d.o.o.
Urbanistična zasnova nadaljuje morfologijo stavbnega kareja, vendar ga v križišču s Kavčičevo ulico ne zaključi. V zasnovi so predvideni trije objekti, etažnosti K+P+3+2T, ki so zaradi zagotavljanja neoviranih pogledov medsebojno zamaknjeni. Zazidalna zasnova predlaga povezljivost stavbnega kareja med objekti, zunanjim grajenim prostorom ter navezavo na širše območje. Celostna zasnova je racionalna in ponuja kompromis med racionalnostjo večjih objektov in primerno morfologijo najdeno v oblikovanju treh objektov kot najboljšim razmerjem med neto tlorisno površino stanovanj in fasadnim ovojem. Objekti so nad okolico dvignjeni na skupno platformo ter povezani z nadstrešnico, ki hibridno poveže linijsko in točkovno zazidavo.
Stanovanja so oblikovana in organizirana skladno s projektno nalogo. Dobili smo tri tipe objektov: vogalna tipa A1 in A2 in tip B v sredini. V pritličju so objekti med seboj povezani z nadstrešnico, ki predstavlja hkrati morfološki in funkcionalni element, saj združuje tri ločene elemente v enotno potezo, obenem pa označuje s platformo dvignjen vhodni prostor stanovalcev. Nadstrešnica se pri vhodnih delih v objekte perforira z namenom posaditve drevesa. Drevo s svojim podstavkom, ki ima hkrati funkcijo klopi, tvori interaktiven prostor skupnosti, kjer se stanovalci srečujejo in družijo.
Stopnišča objektov so osvetljena s pomočjo velikih svetlobnih jaškov, preko strehe. Kolesarnice so predvidene ob vhodih, v pritličjih vseh objektov ter v kletni etaži. Shrambe so v kletni etaži. V pritličje objekta B je umeščen skupni prostor stanovalcev. V tem delu se odmik med stavbama poveča z namenom zagotavljanja večje odprte površine na platformi, kamor se lahko umestijo dodatne klopi v primeru dogodkov ali druženj na prostem. Poleg skupnega prostora se v ta del objekta umestijo tudi sanitarije za voznike avtobusa.
Zunanja podoba objektov je posledica notranje organizacije stanovanj. Dnevni prostori so nakazani z ložami, ki skupaj z balkoni ter koriti za rože predstavljajo poseben oblikovni element fasade. Kjer so umeščene sobe, se pojavijo okna s parapetom umaknjenim na notranjo stran plašča. Poudarjena je tripartitnost objekta: rahlo dvignjen pritlični del s platformo in nadstrešnico, del polne fasade ter terasna “krona”, ki je na vsakem objektu drugače oblikovana, z namenom, da se izognemo čimveč pogledom med stanovanji. Fasada je do tretjega nadstropja zaključena z opeko, v obeh terasnih etažah pa se z drugo logiko pozicioniranja stanovanjskih enot spremeni tudi materialnost fasade - uporabijo fasadne plošče.
Strehe terasne etaže so mestoma ekstenzivno zazelenjene in dostopne z osrednjega stopnišča. Predstavljajo dodatne skupne površine, kjer lahko stanovalci uredijo in skrbijo za zelene vrtičke sredi mesta. Na te skupne prostore strehe se ne odpira nobeno terasno stanovanje s čimer zagotovimo zasebnost vseh stanovalcev.